Jaro 2020

V lednu nás po uskutečnění naší valné hromady čekaly další předem plánované akce. Nejprve jsme v rámci spolupráce s našimi polskými přáteli zajistili ubytování pro početnou skupinu mladých polských hasičů na naší chatě. Bohaté sněhové podmínky umožnily jejich radovánky na lyžích či jen „ blbnutí“ kolem chaty. Následovala valná hromada okrsku opět pořádaná hasiči ze Stolína. Této schůze se spolu s náměstkem Zálišem zúčastnil náš nový starosta Ondra Vít. Bohužel před touto akcí vázla domluva a nikdo z dalších členů se nedelegoval. Jejich škoda, přišli o tradiční „pavlišov“.

Třetí plánovanou akcí byla návštěva u polských přátel na jejich členskou schůzi. Jako v předchozích letech byl její termín přesunut na konec března, ale s účastí jsme počítali. Od února však celý svět bombardovaly informace z daleké Číny o výskytu nového viru, kterým byly infikovány tisíce tamních občanů. V té době nikdo nečekal, že se tento nebezpečný virus přenese na celou zemi. Zatím byl klid.

Zvrat nastal na počátku března, kdy se výrazné ohnisko nákazy objevilo v Itálii mezi lyžaři v zimních střediscích. Tam byli i naši občané na dovolených. A už to šlo velmi rychle. Nejdříve Francie, Rakousko, Španělsko a další evropské země, krátce nato první případy u nás, pak desítky, stovky nakažených. Následují opatření vlády a hygieniků pro omezení šíření koronaviru – roušky, omezení pohybu, uzavření hranic a další kroky, které doslova zmrazily život u nás. Téměř nikde se nepracuje, školy jsou uzavřeny.

Tato všechna opatření se samozřejmě dotkla i naší činnosti. Zbrojnice byla od poloviny března uzavřena pro všechny členy vyjma výjezdové jednotky. Návštěva Polska se neuskutečnila. Chata na horách byla uzavřena a všechny objednávky byly ztornovány. Rodiny se nenavštěvují. Tvrdá izolace. Mezitím se Covid - 19 ( tak byl virus pojmenován ) rychle šířil celým světem. Afrika, Amerika, Asie a všude statisíce nakažených a desetitisíce mrtvých. Všichni mají strach o své zdraví a zdraví bližních.

Tvrdá opatření proti šíření nákazy zavedená u nás přinesla první výsledky na konci května a začátku června. Počet nakažených lidí se přestal zvyšovat a jednotlivá protiopatření se postupně uvolňovala. Život se pomalu vracel do ulic. Od 8. června dochází k uvolnění shromažďování lidí a tím k znovuotevření prostor naší zbrojnice pro členy sboru. Umožněno je i opětovné ubytovávání na chatě.

Od tohoto okamžiku se postupně obnovuje činnost sboru. Opět se pravidelně scházíme každé pondělí, ale je znát úbytek zájmu. Stále je tu strach a obavy. Situace v naší republice a v Evropě se zlepšuje, ale vyhráno není. Virus stále hrozí na některých místech republiky, ale je pod kontrolou. Zatím. To neplatí v jiných částech světa. Amerika severní i jižní, Asie, tady jdou počty do miliónů a zlepšení není vidět. Snad bude líp.

- zpět -